VAT Refund: Enamik maksukohuslastest ei taotle välismaa kuludelt käibemaksu tagasi

VAT Refund. Enamik maksukohuslastest ei taotle välismaa kuludelt käibemaksu tagasi. Foto autor/allikas: Pixabay.com.
VAT Refund. Enamik maksukohuslastest ei taotle välismaa kuludelt käibemaksu tagasi. Foto autor/allikas: Pixabay.com.
Käibemaksu tagastamine, või VAT refund. Maksu- ja tolliameti andmetel kasutas ajavahemikus 2010-2012 vähem kui kaks protsenti Eesti käibemaksukohuslastest juriidilistest isikutest võimalust taotleda tagasi käibemaksu välismaal tehtud kulutustest (Applications for VAT refund). Lätlased olid samal ajal käibemaksu tagasi küsimises üle kümne korra agaramad.

2010. aastal kasutas oma õigust piiriüleseid kulutusi säärasel kujul vähendada 1078, järgneval aastal 1246 ning eelmisel aastal 1313 ettevõtet 72 700 käibemaksukohuslasest juriidilisest isikust, teatas BNS.

Lõunanaabrite seas on samaaegselt registreeritud käibemaksukohuslasi 89 907 ning Läti maksuameti andmetel esitati aastatel 2010-2012 vastavalt 11 384, 16 960 ning 16 804 taotlust, tõi krediidihaldusettevõte Intrum Justitia võrdluse.

“On raske uskuda, et kui hetkel on Eestis 72 700 käibemaksukohustuslasena registreerunud ettevõtet, siis vaid kaks protsenti neist käib välismaal tööreisidel,” ütles ettevõtte käibemaksutagastuse spetsialist Agne Kull. “Pigem on madala taotluste hulga taga teema vähene aktuaalsus, madal teadlikkus ning riigiti erinevad regulatsioonid, mis raskendavad taotlusprotsessi.”

Kull nentis, et Euroopa maksuametite nõuded ning nägemus nii üldise taotlusprotsessi kui ka nendega suhtlemise kohta võivad olla üsnagi erinevad, mistõttu ettevõtetel ei õnnestu alati täismahus oma raha tagasi saada. Riigiti erinevad nii nõuded ning töökeeled, samuti tagastatavate kulude iseloom ja ulatus.

“Käibemaksu teistest riikidest tagasi saamise taotluse esitamise protsess on kõigile Euroopa Liidu liikmesriikidele ühesugune,” ütles maksu- ja tolliameti pressiesindaja Uku Tampere BNS-ile.

Tampere sõnul on näiteks nii Eesti kui Läti käibemaksukohustuslaste jaoks taotlusprotsess sarnaselt üles ehitatud.

Оставьте комментарий